Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez Zagłębiowskie Centrum Onkologii - Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej z wykorzystaniem promieniowania jonizującego na zdrowie ludzi i na środowisko.
- Zakład Medycyny Nuklearnej
- Zakład Radioterapii
- Zakład Diagnostyki Obrazowej
- Blok Operacyjny
- Szpitalny Oddział Ratunkowy
Podczas wykonywania procedur z zakresu medycyny nuklearnej powstają odpady promieniotwórcze (stałe i ciekłe). W celu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i środowiska podlegają one ścisłej kontroli, a sposób postępowania z tymi odpadami przebiega zgodnie przepisami prawa, według wdrożonych procedur. Odpady promieniotwórcze nie stanowią zagrożenia, zarówno dla ludności, jak i dla środowiska.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy, procedury przeprowadzane w ramach rentgenodiagnostyki, radiologii zabiegowej i radioterapii
i medycyny nuklearnej nie spowodowały zwiększonego narażenia na promieniowanie jonizujące osób z ogółu ludności oraz pracowników biorących udział w przeprowadzanych procedurach medycznych. Zmierzone wartości dawek efektywnych nie przekroczyły dopuszczalnych dawek granicznych określonych w Ustawie - Prawo atomowe, tj.:
- dla pracowników: 20 mSv/rok;
- dla ogółu ludności: 1 mSv/rok
Ponadto, w tym samym okresie, nie miały miejsca żadne sytuacje awaryjne, mające wpływ na zwiększenie narażenia osób z ogółu ludności oraz pracowników na promieniowanie jonizujące.