List otwarty Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej

15/05/2019

List otwarty Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza
w Dąbrowie Górniczej do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 5 im. św. Barbary
w Sosnowcu.

W niedzielę 5 maja w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym numer 5 im. św. Barbary w Sosnowcu zmarła 67-letnia pacjentka, którą 3 maja skierowało tam własnym transportem medycznym na konsultację pulmonologiczną Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.

Pacjentka zgłosiła się do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, gdzie po konsultacji lekarskiej, w kwadrans od zgłoszenia, została skierowana do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Zagłębiowskim Centrum Onkologii, w którym przeprowadzono badania lekarskie oraz szereg analiz laboratoryjnych. Ogólny stan pacjentki pozwalał na jej bezpieczny transport karetką w asyście ratownika medycznego do WSS nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, z uwagi na konieczność konsultacji pulmonologicznej. Zagłębiowskie Centrum Onkologii, w ramach finansowania zapewnionego umową z Narodowym Funduszem Zdrowia, nie ma  w koniecznej obsadzie lekarskiej specjalisty pulmonologa, ponieważ nie posiada oddziału specjalizującego się w chorobach płuc.

Po czterech godzinach od zgłoszenia się do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, pacjentka znalazła się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym numer 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, dysponującym całodobowym dyżurem lekarskim w ramach Oddziału Pulmonologii z Pododdziałem Mukowiscydozy, gdzie dwudniowe leczenie nie pozwoliło na uratowanie życia pacjentce.

Konieczność dochowania tajemnicy lekarskiej (rodzina pacjentki nie wyraziła zgody na odstąpienie) sprawia, że w powyższym opisie nie podano wszystkich szczegółów. Są one jednak przedstawione w dokumencie, który Zagłębiowskie Centrum Onkologii przekazało do Narodowego Funduszu Zdrowia. 

We wtorek 14 maja dyrekcja Zagłębiowskiego Centrum Onkologii spotkała się z rodziną pacjentki i wyjaśniła zastosowane procedury. Podobne wyjaśnienia zostały także przekazane do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Misją każdego szpitala jest ratowanie zdrowia i życia pacjentów. Tym razem tej misji nie udało się zrealizować. Wspólnie z wszystkimi pracownikami Zagłębiowskiego Centrum Onkologii łączymy się w bólu z Rodziną zmarłej i – tak jak i ta Rodzina – chcemy ustalić co dokładnie się stało, aby, jeśli to okaże się koniecznie, wpłynąć na zmianę procedur w placówkach medycznych. Mam nadzieję, że podobne analizy przeprowadzono także w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym numer 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, gdzie pacjentka spędziła dwie doby.

Raz jeszcze składamy Rodzinie zmarłej pacjentki wyrazy szczerego współczucia.

więcej >

Oświadczenie Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej

09/05/2019

Z głębokim współczuciem przeczytaliśmy wpis wnuczki jednej z naszych Pacjentek zamieszczony na portalu społecznościowym. To właśnie z tego źródła dowiedzieliśmy się o śmierci tej Pacjentki w innym szpitalu.

Babcia autorki została przyjęta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w piątek 3 maja o godzinie 20:02. Po serii badań i obserwacji Pacjentki lekarz dyżurny zdecydował, że potrzebne jest specjalistyczne leczenie i konsultacja specjalistyczna w szpitalu o wyższym stopniu referencyjności. O godzinie 23:45 tego samego dnia Pacjentka została przetransportowana karetką do takiego właśnie szpitala. Niestety, jak się dowiadujemy z Internetu, dwa dni później właśnie w tym szpitalu zmarła.

Rozumiemy cierpienie rodziny Zmarłej. Analizujemy dokumentację medyczną, sprawdzamy czy poprawnie zastosowano wszystkie procedury. Publikujemy to oświadczenie wyłącznie ze względu na pytania, które otrzymujemy w tej sprawie.

Dyrekcja Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.

http://www.superstacja.tv/wiadomosc/2019-05-09/szpital-nie-przyjal-pacjentki-rodzina-oskarza-szpital-o-zaniedbanie-wideo/

więcej >

Uruchomiliśmy trzeci akcelerator w ZCO

19/04/2019

15.04.2019 r. uruchomiono trzeci akcelerator w Zakładzie Radioterapii Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Zakup i uruchomienie kolejnego akceleratora był możliwy dzięki wsparciu z Ministerstwa Zdrowia poprzez Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

 

więcej >

Udany audyt recertyfikujący dotyczący norm jakości ISO

04/02/2019

W dniach 14-18 stycznia 2019 r. Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej poddał się recertyfikacji systemów zarządzania:

  • ISO 9001:2015 System zarządzania jakością,
  • ISO 14001:2015 System zarządzania środowiskowego.

Niezależna komisja audytorów zewnętrznych po raz kolejny potwierdziła, iż Nasz Szpital spełnia wysokie wymogi jakościowe wynikające z wyżej wymienionych norm ISO. Audytorzy dokonali drobiazgowej kontroli obszarów Szpitala. Komisja zewnętrzna sprawdzała zgodność usług świadczonych przez ZCO z normami jakości oraz spełnianie przez Naszą placówkę obowiązków wynikających z aktualnych przepisów prawa.

więcej >

Sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11/01/2019

Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej otrzymał w roku 2018 kolejny sprzęt medyczny od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Urządzenia trafiły do oddziałów: pediatryczno-alergologicznego, noworodkowego oraz położniczo-ginekologicznego.

więcej >

Wysłannicy Świętego Mikołaja odwiedzili małych pacjentów w ZCO

24/12/2018

Wysłannicy Świętego Mikołaja odwiedzili 20 grudnia pacjentów Oddziału Pediatryczno-Alergologicznego.

więcej >

O szpitalu

W placówce funkcjonuje 19 oddziałów specjalistycznych, a także 24 poradnie.

więcej >

E-pacjent

system umawiania wizyt online

zarejestruj się online >