Zakład Opiekuńczo-Leczniczy
Kierownik ZOL: mgr Robert Szczęśniak
Telefon: 32 621 22 93
E-mail: zol@zco-dg.pl
Zakład Opiekuńczo – Leczniczy w Dąbrowie Górniczej funkcjonuje w strukturach Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej od 01.02.2013 roku.
Zakład Opiekuńczo- Leczniczy udziela świadczeń w lokalizacji przy ul. Krasińskiego 43 w Dąbrowie Górniczej.
Głównym celem Zakładu jest zapewnienie pacjentom całodobowych świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem opiekę, pielęgnację i rehabilitację.
Zadaniem Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego jest okresowe objęcie całodobową pielęgnacją i kontynuacją leczenia osób przewlekle chorych oraz osób, które przebyły leczenie szpitalne i mają ukończony proces diagnozowania , leczenia operacyjnego lub intensywnego leczenia zachowawczego i nie wymagają dalszej hospitalizacji w oddziale szpitalnym. Jednak ze względu na stan zdrowia i niesprawność fizyczną, brak samodzielności w samoopiece i samopielęgnacji, u osób tych konieczna jest kontrola lekarska, profesjonalna pielęgnacja i rehabilitacja.
Zakład Opiekuńczo- Leczniczy w Dąbrowie Górniczej realizuje świadczenia w ramach kontraktu z NFZ.
Warunki lokalowe
- Sale 2,3,4,5 i 6 osobowe
- Sala rehabilitacyjna
- Świetlica – sala dziennego pobytu, sala terapii zajęciowej
- Pokój terapii logopedycznej i psychologicznej
W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym organizowane są zajęcia kulturalno-oświatowe mające na celu podtrzymywanie tradycji związane z Świętami Bożego Narodzenia, Świętami Wielkanocnymi, Dzień Kobiet, Dzień Babci i Dziadka itp.
Świadczenia realizowane w Zakładzie Opiekuńczo- Leczniczym w zakresie stacjonarnej opieki długoterminowej:
-
Świadczenia pielęgniarskie
-
Świadczenia lekarskie
-
Rehabilitacja zgodnie ze zleceniem lekarza
-
Badania i terapia psychologiczna
-
Terapia logopedyczna
-
Terapia zajęciowa
-
Kontynuacja leczenia farmakologicznego
-
Kontynuacja leczenia dietetycznego
-
Zaopatrzenie w wyroby medyczne określone w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz.U.2013.1480 z późn. zm.)
-
Badania diagnostyczne (podstawowe)
-
Konsultacje specjalistyczne
-
Zlecony transport sanitarny
-
Edukacja i poradnictwo zdrowotne
-
Opieka duszpasterska
Zasady przyjęć do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego
Decyzję o przyjęciu podejmuje komisja kwalifikująca do pobytu w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym na podstawie na podstawie złożonej dokumentacji.
Wypełnione dokumenty składane są u Kierownika Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Dąbrowie Górniczej ul. Krasińskiego 43.
Decyzję o przyjęciu lub odmowie przyjęcia wydaje Dyrektor. Kierownik ZOL informuje o tym na piśmie osobę ubiegającą się o przyjęcie do ZOL.
Przyjęcie do Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego odbywa się po uzyskaniu pisemnej zgody osoby kierowanej lub jej opiekuna prawnego.
Przyjęcia do Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego odbywają się według kolejności składanych wniosków z uwzględnieniem kryteriów medycznych i wskazań lekarskich.
Poza kolejnością w miarę posiadania wolnych miejsc mogą zostać przyjęci pacjenci w trybie pilnym tj.: pacjenci samotni, wypisywani po hospitalizacji ze szpitala, pacjenci zakwalifikowani już uprzednio do ZOL wypisywani po hospitalizacji ze Szpitala po hospitalizacji powyżej 14 dni kalendarzowych oraz pacjenci, którzy w ocenie wg skali Barthel uzyskali 0 punktów oraz wymagają żywienia dojelitowego przez zgłębnik żołądkowy, gastrostomię lub jejunostomię.
Przyjęcie do Zakładu jest ustalone przez Kierownika ZOL z pacjentem, a jeżeli jego stan zdrowia na to nie pozwala, z opiekunem faktycznym po uprzednim wydaniu decyzji komisji kwalifikującej.
W dniu przyjęcia lekarz i pielęgniarka Zakładu oceniają pacjenta według skali Barthel. Pacjent który został oceniony powyżej 40 punktów wg. w/w skali nie zostanie przyjęty do Zakładu.
NFZ finansuje pobyty pacjentów wyłącznie do 40 punktów wg. w/w skali.
Do Zakładu nie przyjmuje się pacjentów, którzy w ocenie skalą Barthel otrzymali 40 punktów lub mniej, u których podstawowym wskazaniem do objęcia opieką jest zaawansowana choroba nowotworowa, choroba psychiczna lub uzależnienie.
Zgoda pacjenta na pobyt jest warunkiem przebywania w Zakładzie. Pacjent nie może przebywać w Zakładzie wbrew swojej woli. Oświadczenie woli składane jest w momencie przyjęcia pacjenta do Zakładu.
Dokumenty do pobrania
Wywiad pielęgniarski i zaświadczenie lelakrskie
Oświadczenie o odbiorze pacjenta
Zgoda pacjenta na opłaty i opiekę
Oświadczenie choroba nowotworowa
- 2 kserokopie aktualnej decyzji ZUS w sprawie waloryzacji emerytury,
- Kserokopia (z obu stron) legitymacji ubezpieczeniowej emeryta/rencisty,
- Kserokopie wypisów pacjenta z leczenia szpitalnego,
- Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (jeśli pacjent posiada),
- Dowód pacjenta do wglądu, przy składaniu wniosku,
Prosimy również aby na dokumentach wypełnianych przez lekarza i pielęgniarkę była zamieszczona pieczątka jednostki (tj.poradni, oddziału szpitalnego) kierującej pacjenta do ZOL.
Zasady odpłatności
Koszty wyżywienia i zakwaterowania ponosi pacjent zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008r. Nr 164, poz. 1027 z poźn. zm.). Zgodnie z w\w art. 18 osoba przebywająca w ZOL ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowani. Miesięczną opłatę ustala się w wysokości odpowiadającej 250% najniższej emerytury, z tym, że opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70% miesięcznego dochodu pacjenta w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.
Opłatę ustala się ponownie po każdorazowej zmianie wysokości dochodu pacjenta przebywającego w ZOL.
Warunki pobytu w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym
- Całodobowa opieka pielęgniarska
- Opieka lekarska (lekarz internista, psychiatra, neurolog)
- Rehabilitacja
- Terapia zajęciowa
- Terapia logopedyczna
- Terapia psychologiczna
- Całodobowe wyżywienie – zróżnicowane diety
Wypis
Wypisanie pacjenta z Zakładu następuje:
- Gdy stan zdrowia pacjenta nie wymaga dalszych całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, w szczególności jeżeli w ocenie skalą Bartel pacjent uzyskał powyżej 40 punktów.
- Na żądanie pacjenta lub jego opiekuna prawnego, gdy nie zachodzi obawa, że odmowa lub zaprzestanie udzielania świadczeń zdrowotnych może spowodować bezpośrednie zagrożenie jego zdrowia lub życia, po złożeniu pisemnego oświadczenia.
- Wypisania z Zakładu dokonuje lekarz.