Blok Operacyjny

Pielęgniarka Oddziałowa
Agnieszka Majkiewicz

Telefony: 32 621 21 31, 32 621 21 33

Blok operacyjny jest sercem oddziałów zabiegowych. Pozostaje w pełnej gotowości całą dobę, siedem dni w tygodniu. Szpital Specjalistyczny w Dąbrowie Górniczej posiada siedem sal operacyjnych. Centralny Blok Operacyjny usytuowany jest w bezpośrednim kontakcie z oddziałami zabiegowymi, oddziałem Intensywnej Opieki Medycznej i SOR, co rozwiązuje problem z transportem pacjenta. Centralny Blok Operacyjny jest blokiem nowoczesnym, posiadającym Klimatyzację z nawiewem laminarnym, przez co wszystkie z sal są salami o wysokim stopniu sanitarno-epidemiologicznym. Wykonujemy zabiegi operacyjne z zakresu:

  • Chirurgii Ogólnej (szerokia gama zabiegów, laparoskopie)
  • Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej (m.in. endoprotezy stawu biodrowego, artroskopie)
  • Laryngologii (chirurgia ucha, nosa, gardła)

Sale operacyjne wyposażone są w sprzęt specjalisyczny wysokiej klasy. Posiadamy sprzęt do laparoskopii ogólnej i ginekologicznej, choledochoskop diagnostyczny, aparat RTG oraz sprzęt do artroskopii. Na salach znajdują się m.in. nowoczesne stoły operacyjne, pozwalające na ustawienie odpowiedniej pozycji pacjenta, potrzebnej do danego zabiegu operacyjnego.

Zabiegi operacyjne wykonują chirurdzy specjaliści danych dziedzin oraz doświadczone, wykwalifikowane pielęgniarki operacyjne.

Na wyposażeniu sal są też nowoczesne aparaty do znieczuleń z systemem monitorującym.

Znieczulenie i nadzór nad pacjentem sprawują lekarze specjaliści w zakresie anestezjologii i intensywnej opieki medycznej oraz wykwalifikowane pielęgniarki anestezjologiczne.

Rocznie na bloku operacyjnym wykonuje się około 3500 zabiegów.

Wskazówki dla pacjenta:

Przewodnik po znieczuleniach