Oddział Noworodkowy

 

Lekarz Kierujący Oddziałem:
dr n. med. Justyna Surmik

 

Położna Oddziałowa:
mgr Renata Jasińska

 

Telefony:
  • Lekarz Kierujący Oddziałem - 32 621 21 50
  • Pielęgniarki - 32 621 21 49
PROFIL ODDZIAŁU FACEBOOK

 Film promujący Oddział Położniczo-Ginekologiczny i Noworodkowy

Gratulujemy!

Właśnie zostali Państwo rodzicami. Cieszymy się, że możemy towarzyszyć Wam w tych wyjątkowych chwilach…

Posiadamy I stopień referencyjności, zatem opiekujemy się noworodkami donoszonymi, a także tymi urodzonymi w 35-37 tygodniu ciąży.

Od pierwszych godzin życia, w naszym oddziale noworodek zostaje objęty profesjonalną opieką medyczną. Jeżeli stan zdrowia dziecka jest dobry staramy się, aby bezpośrednio po porodzie spędził dwie godziny przytulony do mamy lub taty (zachęcamy do porodów rodzinnych), w kontakcie „skóra do skóry”. To pierwsze, niezwykle ważne, intymne spotkanie rodziców z dzieckiem. Również w dalszej części pobytu w naszym oddziale chcemy, aby dziecko jak najdłużej przebywało z mamą (w systemie rooming-in). Zawsze może ona liczyć na nasze wsparcie i pomoc, szczególnie w zakresie karmienia piersią. Dysponujemy odpowiednim sprzętem wspomagającym laktację oraz możliwością konsultacji z doradcą laktacyjnym.

Czas pobytu zdrowego noworodka w szpitalu wnikający z konieczności przeprowadzania wymaganych w tym okresie badań to 48-72 godziny od momentu porodu.

W tym czasie:

  1. Wykonujemy zabieg Credego (profilaktyka rzeżączkowego zapalenia spojówek)
  2. Podajemy witaminę K (profilaktyka choroby krwotocznej noworodka)
  3. Przeprowadzamy podstawowe szczepienia ochronne przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Kartę szczepień przesyłamy następnie do Poradni, w której będziecie Państwo kontynuowali opiekę medyczną swojego dziecka.
  4. Wykonujemy badania przesiewowe:
  • SMA - Rdzeniowy Zanik Mięśni
  • Program Powszechnych Badań Przesiewowych Słuchu
  • Testy w kierunku chorób metabolicznych

(badanie wykonywane jest po 48 godzinie życia, w kierunku niedoczynności tarczycy, fenyloketonurii, mukowiscydozy oraz kilkudziesięciu innych chorób metabolicznych)

  • Test pulsoksymetryczny

(jest badaniem przesiewowym w kierunku przewodozależnych wad serca)

Wszystkie czynności pielęgnacyjne noworodka, a także badania lekarskie i zabiegi – jeśli tylko mama wyraża takie życzenie – odbywają się w jej obecności.