Sukces dąbrowskich chirurgów onkologicznych. Wezmą udział w prestiżowym programie

08/07/2024

Międzynarodowy program LapCo, do którego przystąpiło Zagłębiowskie Centrum Onkologii, pozwoli polepszyć jakość przeprowadzanych operacji kolorektalnych, zwiększyć liczbę pacjentów kwalifikowanych do takich procedur oraz umożliwić kontakt z mentorami, którzy będą wspierać chirurgów onkologicznych z Dąbrowy Górniczej w realizacji wyznaczonych celów.

Laparoskopia jest bardzo dobrą techniką operacyjną. Wywodzi się z chirurgii otwartej, wielu pacjentów zoperowaliśmy z wykorzystaniem tej metody, ale trzeba przypomnieć, że laparoskopia jest małoinwazyjna, pozwala nam na doskonały wgląd w pole operacyjne, wbrew pozorom często lepszy niż gdybyśmy zastosowali metodę klasyczną. Wyniki badań pooperacyjnych, protokoły histopatologiczne pokazują dokładnie, że my tych chorych operujemy radykalnie czyli jakość leczenia pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego jest taka sama lub wyższa. Rozwiązania małoinwazyjne pozwalają na szybszą i lepszą rekonwalescencję pacjenta, większy komfort, mniej dolegliwości bólowych – wyjaśnia lek. Krzysztof Kleszyk, specjalista chirurgii onkologicznej z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Jesteśmy drugim szpitalem w województwie śląskim, który bierze udział w programie. Właśnie odbyliśmy specjalistyczne szkolenie w Stambule, a to dopiero początek bardzo intensywnej pracy. Najważniejsze są szkolenia pod okiem wyznaczonego eksperta, który będzie wspierał nas w tym, aby poszerzać możliwości operacyjne. Będzie to trwało rok lub dwa lata. Jest to dla nas ogromna szansa, którą zamierzamy w stu procentach wykorzystać – podsumowuje lek. Bartosz Dudzicz, specjalista chirurgii onkologicznej.

Program LapCo powstał w Wielkiej Brytanii w 2013 roku. Celem inicjatywy była standaryzacja laparoskopowych resekcji jelita grubego oraz podniesienie jakości operacji kolorektalnych. Efektem brytyjskiego programu LapCo było ponad 10-krotne zwiększenie odsetka operacji laparoskopowych oraz zapewnienie ich wysokiego standardu jakości i bezpieczeństwa.. Po sukcesie LapCo w Wielkiej Brytanii, program rozwinięto w wielu krajach na całym świecie

Kontakt

tel.: 32 621 20 00        e-mail:  szpital@zco-dg.pl

więcej >

E-pacjent

system umawiania wizyt online

zarejestruj się online >

Nauka

Staże kierunkowe dla lekarzy, badania ankietowe, badania kliniczne, praktyki

więcej >