Wyjątkowy "Przewodnik dla Mam"

29/01/2024

Wyjątkowy „Przewodnik dla Mam”

stworzyła lekarka z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii

w Dąbrowie Górniczej

         Pojawienie się na świecie małego człowieka to lawina emocji, mnóstwo pytań  i dylematów, które często pojawiają się dopiero po powrocie do domu. Tworząc „Przewodnik dla Mam” chciałam sprawić, aby stresu i napięcia było jak najmniej, a jak najwięcej radości  z pierwszych chwil spędzonych z dzieckiem – wyjaśnia dr n.med. Justyna Surmik, lekarka kierująca Oddziałem Noworodkowym w Zagłębiowskim Centrum Onkologii – Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej.

            Na kartach „Przewodnika dla Mam” znalazły się m.in. informacje na temat techniki karmienia piersią, prawidłowego przyrostu masy ciała noworodka, korzystania z leżaczków i bujaczków, ćwiczeń, które mogą wykonywać rodzice z dzieckiem, a także minimalizacji ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej. Zależało mi na przekazaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania w jasnej, przejrzystej formie i mam nadzieję, że to się udało. W przypadku pojawienia się różnych wątpliwości, zaglądamy do internetu, aby uzyskać informacje. W przypadku opieki nad noworodkiem nie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie bo w sieci roi się od danych, które nie są prawdziwe i mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Przewodnik napisany przez neonatologa powinien lepiej spełniać rolę informacyjną, w końcu pojawienie się noworodka w naszym życiu to naprawdę podróż w nieznane – dodaje dr Surmik.

            Każdego roku w Zagłębiowskim Centrum Onkologii – Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej na świat przychodzi około pół tysiąca dzieci. Przekazanie każdej mamie – wraz z wypisem ze szpitala – takiego przewodnika, oczywiście bezpłatnie, to „informacyjna wyprawka” z odpowiedziami na bardzo ważne pytania. Po powrocie do domu zawsze będzie można z niej skorzystać – podsumowuje dr Justyna Surmik.

Kontakt

tel.: 32 621 20 00        e-mail:  szpital@zco-dg.pl

więcej >

E-pacjent

system umawiania wizyt online

zarejestruj się online >

Nauka

Staże kierunkowe dla lekarzy, badania ankietowe, badania kliniczne, praktyki

więcej >