Kontrakt na profilaktyczną mastektomię dla ZCO!

19/12/2022
Nasz szpital uzyskał kontrakt NFZ na realizację zabiegów mastektomii wraz z rekonstrukcją piersi, dołączając do elitarnego grona ośrodków realizujących ten zabieg z refundacją. To ważna wiadomość dla kobiet z Dąbrowy Górniczej i okolic, u których stwierdzono podwyższone ryzyko zachorowania na raka piersi. Od teraz, tego typu zabiegi będą wykonywane przez najlepszych specjalistów w regionie, bez potrzeby wyjeżdżania daleko poza miejsce zamieszkania.
 
Mastektomia profilaktyczna polega na prewencyjnym usunięciu piersi w celu zredukowania ryzyka zachorowania na raka piersi nawet o 90-95%, zapewniając pacjentce nie tylko zdrowie fizyczne, ale i komfort psychiczny. Choć nigdy nie jest to łatwa decyzja, dzięki niej pacjentka (lub pacjent, ponieważ zabiegi wykonuje się także u mężczyzn) znajdująca się w grupie ryzyka, może obniżyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi prawie do zera.
 
Kwalifikacją pacjentek do zabiegu zajmie się doświadczony zespół specjalistów, składający się z psychologa, lekarza specjalisty genetyki klinicznej, lekarza specjalisty onkologii klinicznej oraz lekarza specjalisty chirurgii onkologicznej. Ich zadaniem będzie nie tylko przeprowadzenie samego zabiegu, ale również odpowiednie przygotowanie pacjentki i otoczenie wsparciem po wykonanej operacji.
 
 
Kto kwalifikuje się do zabiegu?
 
Zabieg profilaktycznej mastektomii dotyczy pacjentek z wysokim lub bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy piersi, u których wykluczono nowotwór, i które spełniają co najmniej jeden z poniższych warunków:
 
  • Potwierdzona obecność mutacji BRCA1/BRCA2
  • Obciążający wywiad rodzinny: dwa zachorowania u krewnych I lub II stopnia przed 50 rokiem życia lub trzy zachorowania w dowolnym wieku (łącznie z probantką)
  • Obciążający wywiad rodzinny: rozpoznanie u krewnych I stopnia metachronicznego lub synochronicznego zachorowania na nowotwór złośliwy piersi
  • Potwierdzona obecność choroby proliferacyjnej piersi przebiegającej z atypią komórkową.
 
Świadczenie obejmuje:
 
  • Procedurę mastektomii lub odjęcia piersi (zabieg jednostronny lub obustronny)
  • Procedurę rekonstrukcji piersi (zabieg jednostronny lub obustronny)
  • Znieczulenie do zabiegu
  • Opiekę przed i pooperacyjną
 
Nowotwór piersi jest jednym z najpowszechniejszych nowotworów. Aż ok. 25% przypadków występuje w rodzinie, a mutacje BRCA1 i BRCA2 odpowiadają za 5-10% przypadków zachorowań – jest to istotny problem dla pacjentek z tymi mutacjami, ponieważ ocenia się, że 80-90% z nich zachoruje na raka piersi do 60 roku życia. W tej chwili w Polsce jest ok. 100 000 kobiet z tą mutacją. Od 2018 roku w Oddziale Chirurgii Onkologicznej ZCO wykonano ok. 100 rekonstrukcji piersi różnymi metodami. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu operacje w Dąbrowie Górniczej i okolicach.

Kontakt

tel.: 32 621 20 00        e-mail:  szpital@zco-dg.pl

więcej >

E-pacjent

system umawiania wizyt online

zarejestruj się online >

Nauka

Staże kierunkowe dla lekarzy, badania ankietowe, badania kliniczne, praktyki

więcej >