Światowy Dzień Cukrzycy

14/11/2022

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że na całym świecie cierpi na nią średnio 422 mln osób, w tym ok. 3 mln Polaków. Część tych szacunków, to także osoby z nierozpoznaną cukrzycą, które nie mają jej świadomości i nie leczą się.

Cukrzyca należy do grupy zaburzeń metabolizmu i dotyczy gospodarki węglowodanowej. Rozwija się, gdy trzustka produkuje zbyt mało insuliny w stosunku do zapotrzebowania organizmu (typ 1) lub tkanki staja się oporne na działanie insuliny (typ 2).

W Światowym Dniu Cukrzycy szczególnie przypominamy o poważnych konsekwencjach i przewlekłych powikłaniach, jakie pojawiają się w przypadku nieleczenia choroby.

➡ Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy?

  • zwiększone oddawanie moczu,
  • stany zapalne narządów moczowo-płciowych,
  • wzmożone pragnienie,
  • utrata masy ciała, której nie można wytłumaczyć celowym odchudzaniem,
  • osłabienie i senność,
  • zmiany ropne na skórze,
  • cechy odwodnienia, np. suchość skóry i błon śluzowych.

Wszystkie z powyższych objawów należy skonsultować z lekarzem POZ, który zleci potrzebne badania i zaproponuje plan postępowania lub skieruje na konsultację do diabetologa. Należy pamiętać, że w przypadku nieleczonej cukrzycy może dojść do przewlekłego zaburzenia równowagi w organizmie i czynności różnych układów, a w konsekwencji do niewydolności wielu narządów, m.in. serca, naczyń krwionośnych, nerek, oczu i nerwów.

Drodzy Pacjenci, w Zagłębiowskim Centrum Onkologii leczeniem cukrzycy zajmujemy się kompleksowo. W Szpitalu funkcjonuje Poradnia Diabetologiczna oraz Oddział Diabetologii, o których więcej możecie dowiedzieć się tutaj:
http://www.zco-dg.pl/pl/SZPITAL/Oddzialy/Oddzial_Diabetologii

Ogromną rolę profilaktyczną odgrywają tu regularne badania, które pomogą we wczesnym zdiagnozowaniu cukrzycy i szybkiej reakcji w postaci odpowiedniego leczenia. Dobrą okazją do kontroli poziomu glikemii i konsultacji z lekarzem diabetologiem jest spotkanie z naszym Personelem, podczas różnych wydarzeń dedykowanych zdrowiu, organizowanych na terenie Dąbrowy Górniczej i nie tylko!

Obserwujcie nasz profil Facebook, aby być na bieżąco ze wszystkimi naszymi przedsięwzięciami
https://www.facebook.com/zaglebiowskiecentrumonkologii.profiloficjalny

Kontakt

tel.: 32 621 20 00        e-mail:  szpital@zco-dg.pl

więcej >

E-pacjent

system umawiania wizyt online

zarejestruj się online >

Nauka

Staże kierunkowe dla lekarzy, badania ankietowe, badania kliniczne, praktyki

więcej >