Dzień Wcześniaka – Dąbrowa Górnicza myśli o najmniejszych wojownikach

15/11/2019

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Tego dnia najbardziej znane budowle i miejsca, jak na przykład Empire State Building w Nowym Yorku czy wodospad Niagara, są podświetlane na fioletowo. W tym roku w akcję włącza się także Dąbrowa Górnicza. Podświetlony na fioletowo Pałac Kultury Zagłębia przypominać nam będzie o problemach wcześniaków i ich rodzin.

1 na 10 dzieci to wcześniak. Najmniejszy wcześniak w Polsce to prawdopodobnie Faustyna. Przyszła na świat w ubiegłym roku i ważyła wtedy 350 gramów. Dziewczynka była zdrowa i po kliku tygodniach została wypisana do domu.

Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital im. Szymona Starkiewicza organizuje również konferencję poświęconą opiece nad przedwcześnie urodzonymi dziećmi. Spotkanie odbędzie się w piątek 15 listopada w Sali konferencyjnej szpitala.

Program konferencji:
10:00 – „Hymn Wcześniaków” – Występ uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Dąbrowie Górniczej,

10:10 – Wystąpienie Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Marcina Bazylaka,

10:20 – Profilaktyka w czasie ciąży, zapobiegająca porodom przedwczesnym – prof.  dr hab. n. med. Anita Olejek,

10:40 – Późny wcześniak – dr. n. med. Małgorzata Pacula

10:55 – Wczesne wspomaganie rozwoju wcześniaków – fizjoterapeuta Sławomir Morel, logopeda Monika Sperczyńska, Centrum Wcześniaka i Małego Dziecka w Dąbrowie Górniczej

Wydarzenie towarzyszące: Wystawa fotograficzna „Wcześniak, jako pacjent”.

 

Noworodki w Szpitalu im. Szymona Starkiewicza

Od listopada 2017 roku w dąbrowskiej porodówce urodziło się ponad 950 dzieci. W listopadzie i grudniu 2017 roku było to 80 dzieci, w 2018 na świat przyszły kolejne 462 maluchy, a w tym roku już ponad 400.

W dąbrowskim szpitalu matki mają do dyspozycji specjalny pokój porodowy, w którym można rodzić w różnych pozycjach oraz dwuosobowe sale, niektóre z balkonami.

Nie zapomniano także o specjalnych fotelach do kangurowania, w których jeden z rodziców może  wygodnie przytulać niemowlaka. Dzięki współpracy WOŚP szpital jest wyposażony w aparat do wspomagania oddechu, lampy do fototerapii, kardiomonitory, pulsoksymetry z opcją wykrywania krytycznych wad wrodzonych serca, pompy infuzyjne, inkubatory, sprzęt do przesiewowego badania słuchu oraz przeznaczony wyłącznie dla noworodków bardzo dobrej klasy ultrasonograf.

Wkrótce w szpitalu ruszy szkoła świadomego rodzicielstwa. Jej program wykracza poza poród. Uczestnicy będą mogli skorzystać nie tylko z porad fizjologów, seksuologów, dietetyków, masażystów i położnych. Poznają także rolę książek, muzyki i sztuki w rozwoju dziecka. Szkoła będzie dostępna bezpłatnie. W każdym cyklu odbędzie się 11 trzygodzinnych spotkań. Dwie godziny będą przeznaczone na część teoretyczną, godzina na praktyczną.

O szpitalu

W placówce funkcjonuje 19 oddziałów specjalistycznych, a także 24 poradnie.

więcej >

E-pacjent

system umawiania wizyt online

zarejestruj się online >