ZOZ Uśmiechniętego Pacjenta - Wyróżnienie dla dąbrowskiego Szpitala

20/07/2017

Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta 2016”, nad którym honorowy patronat objął Rzecznik Praw Pacjenta. Dąbrowska placówka zasłużyła na uznanie rady konkursowej dzięki działaniom prowadzonym na rzecz osób starszych.

„Działania na rzecz uśmiechu osób starszych” – pod takim hasłem realizowany jest szereg inicjatyw w ramach funkcjonującego od 2013 r. Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w dąbrowskim szpitalu. To właśnie ten projekt zajął wysokie, 4. miejsce w konkursie organizowanym przez Fundację JA – Joy Aim. ZCO uzyskało łącznie aż 183 punkty, a wyższe lokaty zajęły tylko duże szpitale wojewódzkie i kliniczne.

- Projekt odznaczał się na tle innych dużą kreatywnością i pomysłowością. Uważamy, że swoimi działaniami zmieniają Państwo stosunek osób starszych do służby zdrowia, dlatego prowadzony przez ZCO projekt jest godny rozpromowania i naśladowania przez inne jednostki lecznicze – przekazali organizatorzy. Patronat nad konkursem objęło – i pogratulowało wyróżnionym w nim placówkom – Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.

Opieka 24 godziny na dobę

„Działania na rzecz uśmiechu osób starszych” to szereg aktywności prowadzonych przez szpital w trosce o osoby starsze i schorowane, które nie wymagają hospitalizacji, jednak w wyniku przebytej choroby lub niepełnosprawności potrzebują stałej pomocy. Celem pobytu pacjentów w dąbrowskim ZOL-u jest nie tylko poprawa stanu zdrowia i przygotowanie do prowadzenia samoopieki, ale też przede wszystkim – polepszenie samopoczucia psychicznego pacjentów, a także zwiększenie kreatywności, komunikatywności, nauka wyrażania emocji i współdziałania w grupie. Służą temu rozmaite zajęcia prowadzone przez personel Zakładu, który wspiera osoby przebywające w ZOL-u 24 godziny na dobę.

- Działania te mają ogromny wpływ na proces zdrowienia. Z naszych doświadczeń wynika, że prowadzenie zajęć terapeutycznych w ZOL-ach powinno być priorytetem. Chcielibyśmy, aby podobne działania były realizowane w innych placówkach zajmujących się seniorami – tłumaczyDanuta Frątczak, kierownik Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego ZCO.

Zajęcia plastyczne, muzykoterapia, zabawy w ogrodzie oraz wspólne świętowanie urodzin, Dni Babci i Dziadka, świąt czy Sylwestra, to tylko niektóre z okazji sprawiających, że dąbrowscy seniorzy na nowo uśmiechają się i cieszą życiem. Personel placówki chętnie wysłuchuje ich życiowych doświadczeń, dzieli się wspomnieniami i anegdotami, a nawet… porannymi dowcipami z przeglądu prasy.

O szpitalu

W placówce funkcjonuje 19 oddziałów specjalistycznych, a także 24 poradnie.

więcej >

E-pacjent

system umawiania wizyt online

zarejestruj się online >