Szpital w Dąbrowie Górniczej zaprasza do bezpłatnego wykonania kolonoskopii w ramach Programu Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

Jak wynika z raportu o stanie zdrowia mieszkańców Dąbrowy Górniczej, drugą co do częstości przyczyną zgonów dąbrowian są nowotwory. Rak jelita grubego zajmuje w kraju drugie miejsce wśród przyczyn zgonów spowodowanych nowotworami złośliwymi. Wzrasta też zapadalność i umieralność na to schorzenie. Lekarze przekonują, że rak jelita grubego wykryty w I fazie daje 70 procent szans na wyleczenie; w II fazie – 60 procent, w III fazie 46 procent i już tylko 12 procent w fazie IV choroby. To dlatego tak istotna jest profilaktyka i wykonywanie badań kolonoskopowych.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii dołączyło do finansowanego z Ministerstwa Zdrowia Programu Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

Z bezpłatnych badań mogą skorzystać pacjenci z całej Polski w przedziałach wiekowych:

  • 50-65 lat - niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • 40-49 lat - w przypadku posiadania krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
  • 25- 49 lat - jeśli w rodzinie występuje Zespół Lyncha (HNPCC lub FAP). W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej.

Aby wziąć udział w badaniu nie trzeba być ubezpieczonym. Jedynym wymogiem jest dostarczenie ankiety kwalifikacyjnej (osobiście, pocztą lub faksem), wypełnionej samodzielnie lub przez lekarza rodzinnego/POZ do Pracowni Endoskopii w Zagłębiowskim Centrum Onkologii (Dąbrowa Górnicza ul. Szpitalna 13).

Kliknij w link w celu pobrania ankiety kwalifikacyjnej do wydruku.

Po weryfikacji ankiety pacjenci zostaną zakwalifikowani do badania. W trakcie zapisu na badanie pacjenci otrzymają niezbędne informacje dotyczące badania. W uzasadnionych przypadkach dąbrowski szpital zagwarantuje natomiast dalszą opiekę medyczną.

Do badań nie kwalifikują się osoby, u których wykonywano kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat (poza pacjentami z zespołem Lyncha) oraz osoby z objawami raka jelita grubego.

Program finansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia.

 Więcej informacji o Programie na stronie: www.pbp.org.pl.

 

O szpitalu

W placówce funkcjonuje 19 oddziałów specjalistycznych, a także 24 poradnie.

więcej >

E-pacjent

system umawiania wizyt online

zarejestruj się online >