Bezpłatne badania przesiewowe w Zagłębiowskim Centrum Onkologii

Jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Z jego powodu co roku umiera około 500.000 osób na świecie.  Wcześnie wykryty jest bardzo często wyleczalny. Masz ukończone 50 lat? Warto wykonać badania kontrolne na obecność raka jelita grubego. Zagłębiowskie Centrum Onkologii uczestniczy w Programie Badań Przesiewowych raka jelita grubego finansowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

Rak jelita grubego to specyficzna choroba. Bardzo długo, nawet kilkanaście lat, rozwija się bezobjawowo. Znacząca większość nowych zachorowań występuje u osób po 65 roku życia, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.  Szacuje się, że pomiędzy 55 a 65 rokiem życia 25% osób ma już polipy, a 5% jest zagrożonych rozwojem raka. Średni czas wzrostu polipów wynosi  5 lat,  zaś ich ewolucja do raka jelita grubego zajmuje kolejne 10 lat. Usunięcie polipów znacząco redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia tego nowotworu.

Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego (PBP) jest zadaniem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Uczestniczy w nim także Zagłębiowskie Centrum Onkologii, w którym można wykonać  bezpłatne badania kolonoskopii.  Aby przystąpić do badania, nie trzeba skierowania od lekarza, wystarczy się zgłosić, a następnie wypełnić ankietę.

Do badania mogą być kwalifikowane:

  1. wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana;
  2. osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego;
  3. osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha, w tej grupie konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha;
  4. osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej – FAP, podobnie z potwierdzeniem  z poradni genetycznej.

 – Nie musimy wydawać żadnych pieniędzy. Po zgłoszeniu do programu Pacjenci otrzymają wszelkie informacje dotyczące przygotowania. Zazwyczaj to tylko 7 dni diety lekkostrawnej z wykluczeniem pewnych produktów np. pestek, które mechanicznie mogą uszkodzić kolonoskop, którym przeprowadzane jest badanie oraz 1 dzień przygotowania z otrzymanym preparatem i  trzydzieści minut na samo badanie. To wystarczy, aby znacząco ograniczyć ryzyko śmierci spowodowanej rakiem jelita grubego – wyjaśnia dr  n. med. Adam Miśkiewicz, lekarz Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Badanie kolonoskopowe – co trzeba wiedzieć?

Celem badania jest wykrycie zmian w błonie śluzowej jelita grubego, w przypadku raka jelita grubego chodzi przede wszystkim o gruczolaki. Ewentualne usunięcie polipów jest bezbolesne. Badanie wykonuje się za pomocą kolonoskopu (elastycznego przyrządu) wprowadzonego przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego.

Zgłoszenia na badanie na podstawie wypełnionej ankiety, do pobrania ze strony www.pbp.org.pl.

Pobieranie ankiety z ww. strony

  1. Na stronie wybrać zakładkę OŚRODKI lub CHCĘ SIĘ ZBADAĆ
  2. Wybrać opcję MOGĘ SIĘ ZGŁOSIĆ
  3. Na stronie kliknąć w wyróżniony na niebiesko napis ANKIETA

Informacje o przebiegu badania w zakładce  KOLONOSKOPIA

Ponadto, ankiety są także do pobrania w  Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej - są wyłożone na ladach kartotek Poradni Przyszpitalnych i w Pracowni Endoskopii.

Wypełnione ankiety należy składać w Pracowni Endoskopii, pokój 19.

Kontakt bezpośredni: tel. 32-621-20-09 (godz. 11.00-14.00), endoskopia@zco-dg.pl

Program finansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia.

 Więcej informacji o Programie na stronie: www.pbp.org.pl.