ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY

14/11/2020

14 listopada to data kojarząca się przede wszystkim ze Światowym Dniem Cukrzycy. Cukrzyca jest uznawana za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Światowa Organizacja Zdrowia użyła stwierdzenia, iż jest to pierwsza niezakaźna epidemia. Jest to przewlekła choroba metaboliczna charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi (lub cukru we krwi), która z czasem prowadzi do poważnych uszkodzeń serca, naczyń krwionośnych, oczu, nerek i nerwów. Choroba ta pojawia się, gdy trzustka nie jest już w stanie wytwarzać insuliny lub gdy organizm nie może dobrze jej wykorzystać. Insulina to hormon wytwarzany przez trzustkę, który działa jak klucz umożliwiający przepływ glukozy z pożywienia z krwiobiegu do komórek organizmu w celu wytworzenia energii. Brak możliwości wytwarzania insuliny lub jej skutecznego wykorzystania prowadzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi (zwanego hiperglikemią). W dłuższej perspektywie wysoki poziom glukozy wiąże się z uszkodzeniem i niewydolnością różnych narządów i tkanek.

            Istnieje kilka typów cukrzycy - typu 1, typu 2, cukrzyca ciążowa i inne specyficzne typy cukrzycy. Najczęstszą jest cukrzyca typu 2, występująca zwykle u dorosłych, która pojawia się, gdy organizm staje się oporny na insulinę lub nie wytwarza jej w wystarczającej ilości. W ciągu ostatnich trzech dekad częstość występowania cukrzycy typu 2 dramatycznie wzrosła. Chociaż istnieje wiele czynników, które wpływają na rozwój cukrzycy typu 2, oczywiste jest, że największy wpływ mają zachowania związane ze stylem życia. Zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna, utrzymanie prawidłowej masy ciała i unikanie palenia tytoniu to najlepszy sposób zapobiegania lub opóźnienia wystąpienia cukrzycy typu 2. W zapobieganiu cukrzycy typu 2 i jej powikłaniom niezbędne jest spojrzenie z perspektywy całego życia. We wczesnym okresie życia, kiedy nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna są zapoczątkowane i kiedy można zaprogramować długoterminową regulację bilansu energetycznego, istnieje szczególnie dobry czas, aby zapobiec rozwojowi nadwagi i zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2. Zdrowy styl życia może również poprawić wyniki zdrowotne na późniejszych etapach życia.

            Cukrzyca typu 1, znana niegdyś jako cukrzyca młodzieńcza lub cukrzyca insulinozależna, jest stanem przewlekłym, w którym trzustka samodzielnie wytwarza niewiele insuliny lub nie wytwarza jej wcale. Obecnie cukrzycy typu 1 nie można zapobiec. Nadal trwają badania nad czynnikami środowiskowymi, które, jak się uważa, generują proces, który prowadzi do zniszczenia komórek organizmu produkujących insulinę.

            Inne typy cukrzycy - cukrzyca ciążowa będąca zaburzeniem gospodarki węglowodanowej w okresie ciąży oraz inne specyficzne typy cukrzycy związane z uszkodzeniem trzustki to także realne zagrożenie niosące za sobą ryzyko wystąpienia wielu powikłań.

           

Dla osób chorych na cukrzycę dostęp do leczenia, w tym insuliny, ma kluczowe znaczenie dla ich przeżycia. Kilkaset milionów ludzi na świecie choruje na cukrzycę, przy czym 25 % z nich nie jest świadomych jej występowania. Prawie połowa wszystkich zgonów związanych z wysokim poziomem glukozy we krwi ma miejsce przed 70 rokiem życia. Cukrzyca może zaatakować każdego, niezależnie od wieku, płci, statusu materialnego i wykonywanego zawodu.

            Cukrzycę można leczyć, a jej dramatycznych konsekwencji można uniknąć lub je znacznie opóźnić. Bardzo ważne dla osób już chorujących na tę chorobę, oprócz stosowania odpowiednich leków, wykonywania regularnych badań przesiewowych i jak najszybszego leczenia istniejących już powikłań, jest również zdrowe odżywianie i regularna aktywność fizyczna.

            Oddział Diabetologiczny funkcjonujący w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, to miejsce, w którym pacjenci borykający się z tą chorobą mają szansę nauczyć się funkcjonować w codziennym życiu. Nasz personel jest bardzo życzliwy i pomocny wobec każdej z osób, która na tym Oddziale przebywa. Każda z nich przechodzi szereg szkoleń dotyczący samokontroli, podawania leków, sposobów radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych, bez względu na wiek i metodę leczenia. Jest to bardzo ważne, gdyż prawie każdy cukrzyk często nie potrafi sam sobie radzić lub nie wie, w jaki sposób ma się zachować aby leczenie ich choroby było jak najbardziej optymalne i zapobiegało lub opóźniło maksymalnie wystąpienie ewentualnych powikłań. Oprócz edukacji i odpowiedniemu doborowi leków nasz Oddział ma bardzo dobre rezultaty w zakresie leczenia stopy cukrzycowej. Często efekty terapii zapobiegają amputacjom, dość często w sytuacji kiedy wydaje, się, że już nie ma szans na oszczędzenie kończyny. Każdy pacjent jest dla nas bardzo ważny i staramy się, aby nikt nie pozostał bez pomocy, nawet po wypisaniu ze szpitala. W Szpitalu pacjent chory na cukrzycę ma zapewnioną kompleksową opiekę, poprzez pobyt w Oddziale i kontynuację leczenia w Poradni Diabetologicznej.

 

Opracowała:

Anna Knapczyńska

Dietetyk

Kontakt

tel.: 32 621 20 00        e-mail:  szpital@zco-dg.pl

więcej >

E-pacjent

system umawiania wizyt online

zarejestruj się online >

Nauka

Staże kierunkowe dla lekarzy, badania ankietowe, badania kliniczne, praktyki

więcej >