Poradnia preluksacyjna wznawia przyjęcia

07/07/2020

Godziny przyjęć w poradni preluksacyjnej są tak zaplanowane, aby ułatwić wizytę nawet najbardziej zapracowanym opiekunom niemowląt.

Poradnia jest czynna w:
- poniedziałki, godz. 8:00-13:00
- wtorki, godz. 16:00-17:00 oraz godz. 19:00-20:00
- środy, godz. 15:00-20:00
Średni czas wizyty jednego pacjenta w poradni to około 5 minut.
Rejestracja: 32 621 20 23 lub 32 621 20 66
 
USG bioderek – co to jest?
Pierwszy raz stawy biodrowe noworodka są kontrolowane krótko po urodzeniu. Jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości, dziecko jest kierowane do dalszej obserwacji. W przeciwnym wypadku powtarza się badanie w ciągu najbliższych tygodni.
 
Preluksacja, czyli badanie USG bioderek niemowlęcia pozwala wykryć nawet najmniejsze nieprawidłowości, których podczas zwykłego badania nie można zdiagnozować. Przeprowadza się ją, aby jednoznacznie wykluczyć lub wykryć ewentualną deformację stawów biodrowych, która może pojawić się w czasie ciąży, podczas porodu lub kilka miesięcy po urodzeniu.
 
Pierwsza wizyta w poradni preluksacyjnej powinna mieć miejsce cztery miesiące po urodzeniu. W czasie badania ortopeda sprawdza budowę stawów biodrowych, ich symetrię, odwodzenie nóżek, symetrie fałdów pośladkowych i udowych oraz ewentualne wysunięcie kości udowej ze stawu.
 
Dlaczego warto?
Główka kości udowej i panewka będąca częścią miednicy u bardzo małych dzieci nie są jeszcze uwapnione. Są zatem bardzo plastyczne i mogą ulec odkształceniu lub deformacji. U części noworodków panewka jest spłaszczona i jeżeli wada taka nie zostanie wcześnie wykryta, może doprowadzić do poważnego upośledzenia i niepełnosprawności ruchowej.
 
Profilaktyka
Podczas przewijania nie podnośmy dziecka za nóżki, nie prostujmy na siłę nóżek dziecka. Dbajmy o to, aby ubranka i pielucha zapewniały swobodę ruchu. Nośmy dziecko na własnym biodrze, tak, aby miało rozchylone nogi.
Jeśli lekarz wykryje drobne nieprawidłowości, może zalecić układanie maluszka na brzuszku, pieluchowanie albo korzystanie z rożków, które ułatwiają ułożenie nóg dziecka w pozycji żabki.

Kontakt

tel.: 032 262 32 75 / 76 / 77 fax: 032 262 59 23        e-mail:  szpital@zco-dg.pl

więcej >

E-pacjent

system umawiania wizyt online

zarejestruj się online >

Nauka

Staże kierunkowe dla lekarzy, badania ankietowe, badania kliniczne, praktyki

więcej >