S.O.S Rak – Szpitale Onkologicznie Skoordynowane

23/09/2019

Koordynator współpracujący z pacjentem, wielodyscyplinarny zespół lekarzy, pokój socjalny, a dla części pacjentów nawet bezpłatny transport do domu. Zagłębiowskie Centrum Onkologii wraz ze szpitalami w Czeladzi, Będzinie, Myszkowie i Zawierciu uruchamia program Szpitali Skoordynowanych Onkologicznie – S.O.S. Rak.

Jednym z zadań programu jest uproszczenie ścieżki z lokalnej placówki medycznej (poradnia, szpital) do specjalistów-onkologów. Dlatego też w Zagłębiowskim Centrum Onkologii oraz szpitalach w Będzinie, Czeladzi, Myszkowie i Zawierciu zatrudniono koordynatorów, którzy pomogą w umawianiu terminów, wytłumaczą też jak przebiega procedura leczenia i zajmą się stroną formalną.

Osoby, u których lekarz rodzinny podejrzewa rozwój choroby nowotworowej, będą przez koordynatorów umawiane na konsylia, które odbywają się od wtorku do czwartku w Zagłębiowskim Centrum Onkologii, dodatkowo dwa razy w miesiącu specjaliści z ZCO odwiedzą szpitale w Będzinie, Czeladzi, Myszkowie i Zawierciu.

Po konsyliach pacjenci będą błyskawicznie kierowani na dalsze leczenie, w zależności od wykrytej choroby. Opiekę ginekologiczną zapewni PZZOZ w Będzinie i Czeladzi, paliatywną: szpital w Zawierciu oraz Czeladzi i Będzinie. W przypadku podejrzenia raka piersi, okrężnicy, odbytnicy, żołądka czy czerniaka i nowotworów tkanek miękkich pacjenci będą kierowani do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Tam też odbywać się będą chemioterapia i radioterapia. Część osób wymagających tej formy leczenia będzie mogła skorzystać z bezpłatnego transportu do domu.  

Wszyscy pacjenci będą mieli do dyspozycji wielodyscyplinarny zespół specjalistów, złożony z lekarzy specjalności onkologicznych (onkologa klinicznego, radioterapeuty, chirurga onkologa lub lekarza specjalisty związanego z konkretnym umiejscowieniem nowotworu). Dzięki temu zabezpieczony został pełny zakres procedur diagnostycznych: badania USG, rentgenowskie, tomografię, rezonans, scyntygrafia, pozytonowa tomografia emisyjna, endoskopia, biopsje, mammografia.

Na terenie powiatów, w których działają szpitale tworzące program S.O.S Rak, mieszka około 600.000 osób.

S.O.S Rak numerów telefonów:
S.O.S Rak - koordynatorzy leczenia: 32 621 22 31-32 lub 533 425 976 i 531 147 905

O szpitalu

W placówce funkcjonuje 19 oddziałów specjalistycznych, a także 24 poradnie.

więcej >

E-pacjent

system umawiania wizyt online

zarejestruj się online >