List otwarty Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej

15/05/2019

List otwarty Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza
w Dąbrowie Górniczej do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 5 im. św. Barbary
w Sosnowcu.

W niedzielę 5 maja w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym numer 5 im. św. Barbary w Sosnowcu zmarła 67-letnia pacjentka, którą 3 maja skierowało tam własnym transportem medycznym na konsultację pulmonologiczną Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.

Pacjentka zgłosiła się do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, gdzie po konsultacji lekarskiej, w kwadrans od zgłoszenia, została skierowana do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Zagłębiowskim Centrum Onkologii, w którym przeprowadzono badania lekarskie oraz szereg analiz laboratoryjnych. Ogólny stan pacjentki pozwalał na jej bezpieczny transport karetką w asyście ratownika medycznego do WSS nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, z uwagi na konieczność konsultacji pulmonologicznej. Zagłębiowskie Centrum Onkologii, w ramach finansowania zapewnionego umową z Narodowym Funduszem Zdrowia, nie ma  w koniecznej obsadzie lekarskiej specjalisty pulmonologa, ponieważ nie posiada oddziału specjalizującego się w chorobach płuc.

Po czterech godzinach od zgłoszenia się do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, pacjentka znalazła się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym numer 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, dysponującym całodobowym dyżurem lekarskim w ramach Oddziału Pulmonologii z Pododdziałem Mukowiscydozy, gdzie dwudniowe leczenie nie pozwoliło na uratowanie życia pacjentce.

Konieczność dochowania tajemnicy lekarskiej (rodzina pacjentki nie wyraziła zgody na odstąpienie) sprawia, że w powyższym opisie nie podano wszystkich szczegółów. Są one jednak przedstawione w dokumencie, który Zagłębiowskie Centrum Onkologii przekazało do Narodowego Funduszu Zdrowia. 

We wtorek 14 maja dyrekcja Zagłębiowskiego Centrum Onkologii spotkała się z rodziną pacjentki i wyjaśniła zastosowane procedury. Podobne wyjaśnienia zostały także przekazane do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Misją każdego szpitala jest ratowanie zdrowia i życia pacjentów. Tym razem tej misji nie udało się zrealizować. Wspólnie z wszystkimi pracownikami Zagłębiowskiego Centrum Onkologii łączymy się w bólu z Rodziną zmarłej i – tak jak i ta Rodzina – chcemy ustalić co dokładnie się stało, aby, jeśli to okaże się koniecznie, wpłynąć na zmianę procedur w placówkach medycznych. Mam nadzieję, że podobne analizy przeprowadzono także w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym numer 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, gdzie pacjentka spędziła dwie doby.

Raz jeszcze składamy Rodzinie zmarłej pacjentki wyrazy szczerego współczucia.

 

O szpitalu

W placówce funkcjonuje 19 oddziałów specjalistycznych, a także 24 poradnie.

więcej >

E-pacjent

system umawiania wizyt online

zarejestruj się online >